Jesteś tu: Strona główna » Dlaczego ogrzewanie podłogowe

Czy warto wybrać ogrzewanie podłogowe

Pewnie nie każdy wie, że centralne ogrzewanie jak i ogrzewanie podłogowe zostało wynalezione ponad 23 wieki temu. Pierwszy system ogrzewania podłogowego nazywał się Hypocaustum i był stosowany już od IV w. p. n. e. W starożytnych domach z ogrzewaniem podłogowym powierzchnia podłogi była uniesiona za pomocą podpór kamiennych. Na zewnątrz budynku bądź w centralnym jego punkcie, pod powierzchnią podłogi znajdował się specjalny piec lub palenisko, z którego gorące powietrze przemieszczało się pod podłogą i do góry przez specjalne szczeliny w ścianach, oddając ciepło do pomieszczeń przez rozgrzane podłogi i ściany.


Ogrzewanie podłogowe

Fot 1. Hypocaustum – tak wyglądały pierwsze systemy ogrzewania podłogowego. Fotografia zaczerpnięta z: wikipedia.org


Postęp dał nam możliwość stworzenia czegoś dużo bardziej wyrafinowanego. Dziś ogrzewanie podłogowe możemy podzielić na dwie grupy:

  • Ogrzewanie podłogowe elektryczne
  • Ogrzewanie podłogowe wodne

 

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Zasada działania jest bardzo prosta. W podłodze znajdują się przewody lub maty z przewodami. Przewody te wykonane są z materiału o specjalnie dobranym oporze elektrycznym. Opór ten sprawia iż przewód rozgrzewa się gdy płynie przez niego prąd elektryczny. Podłoga odbiera ciepło od przewodów i przekazuje je do pomieszczeń. W tym artykule nie będę koncentrował się na tego typu ogrzewaniu, gdyż w moim głębokim przekonaniu system ten jest zbyt drogi w eksploatacji. Ponadto wciąż pojawiają się coraz to nowe zapowiedzi o możliwym wzroście cen energii elektrycznej. Drugi powód, który przemawia przeciwko to fakt, iż systemu elektrycznego ogrzewania podłogowego nie da się zasilać systemami energii odnawialnej takimi jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła a także piecami na biomasę, gaz czy choćby kominkami z płaszczem wodnym.

Ogrzewanie podłogowe wodne

System ten również charakteryzuje się prostą zasadą działania. W podłodze znajdują się rury, przez które płynie ciepła woda. Ciepło z rur przekazywane jest przez podłogi do pomieszczeń. System taki ma wiele zalet. Poniżej postaram się opisać niektóre z nich.

 

Dlaczego warto wybrać wodne ogrzewanie podłogowe


Prawie każdy, kto decyduje się na budowę swojego własnego wymarzonego domu staje przed dylematem jak go ogrzać. Chcemy, aby przyjemnie mieszkało nam się w naszym nowym domu, aby był energooszczędny i urządzony tak, że z przyjemnością będziemy do niego wracać po ciężkim dniu w pracy. Mamy oczywiście wybór między ogrzewaniem podłogowym i standardowym systemem z kaloryferami. Uważam, że ogrzewanie podłogowe jest nieporównywalnie lepszym systemem z następujących powodów:


 

 

  • Po pierwsze komfort użytkowania jest nieporównywalnie większy na korzyść ogrzewania podłogowego. Wielokrotnie miałem okazje spotykać nowych użytkowników podłogówki, którzy wygłaszali zdanie, że teraz nigdy już nie wróciliby do szpetnych kaloryferów. Ponadto użytkownicy standardowych pieców, które zasilają ogrzewanie podłogowe, mogą pozwolić sobie od czasu do czasu na komfort zapomnienia o codziennym obowiązku palenia w piecu. Fakt ten wynika z dużej bezwładności podłogówki. Ogrzewanie podłogowe po nagrzaniu podłogi i pomieszczenia do wymaganej temperatury wyłączy się na pewien okres. Trwa to do czasu, kiedy temperatura w pomieszczaniu spadnie poniżej temperatury ustawionej na termostacie. Wylewka, w której biegną rury przyjmuje tyle energii od systemu rur, że po wyłączeniu ogrzewania na całą dobę, temperatura podłogi spada tylko o kilka stopni a temperatura w ogrzewanym pomieszczeniu prawie się nie zmienia. W wypadku zakręcenia kaloryfera spadek temperatury będzie odczuwalny znacznie szybciej.

  • Po drugie redukcja kosztów ogrzewania. Ogrzewanie połogowe używa całej lub prawie całej powierzchni podłogi do ogrzewania. Powierzchnia kaloryfera jest znacznie mniejsza a co za tym idzie temperatura czynnika grzewczego (wody w kaloryferze) musi być znacznie wyższa niż w podłodze, aby ogrzać pomieszczenie do wymaganej temperatury. System ogrzewania, umożliwiający redukcję temperatury czynnika grzewczego, jednocześnie redukuje koszt samego ogrzewania. Na przykład używając pieca gazowego do ogrzewania podłogowego będziemy nagrzewać wodę do 35-45 stopni Celsjusza. W wypadku kaloryferów będzie to już 50-80 stopni. Aby nagrzać wodę do znacznie wyższej temperatury trzeba zużyć znacznie więcej gazu. Wspomnę tu także o stratach energii w trakcie dystrybucji ciepła. Im wyższa temperatura wody, tym większa część energii ucieknie w trakcie jej transportu do miejsc, których teoretycznie nie chcemy ogrzewać. Jest jeszcze jedna zasadnicza zaleta ogrzewania podłogowego. Dobry system posiada termostaty oraz jednostkę kontrolną. Wykorzystując bezwładność podłogówki i możliwości jakie daje jednostka kontrolna, ustawiamy dwa programy ogrzewania: dzienny i nocny. Okres dzienny to okres, w którym ogrzewanie podłogowe za pomocą termostatów utrzymuje temperaturę co najmniej taką jak ustawiona na termostacie. Okres nocny charakteryzuje się automatycznym obniżeniem temperatury o 4 stopnie Celsjusza na każdym termostacie. Dzięki temu system ogrzewania w znakomitej większości przypadków nie włączy się w trakcie trwania programu nocnego. Skoro system się nie włączy to również i piec gazowy / pompa ciepła / bojler elektryczny / piec na ekogroszek itp. nie będzie musiał dostarczać energii dla ogrzewania - czysta oszczędność. W wypadku elektrycznych źródeł ciepła program dzienny ustawiamy na okres, w którym taryfa jest tańsza. To także umożliwia redukcję kosztów. Przeprowadzano szereg badań porównawczych w stosunku do systemów ogrzewania podłogowego z termostatami i bez oraz systemów opartych na kaloryferach. Najlepiej wypadł system ogrzewania podłogowego z termostatami w każdym z pomieszczeń. System taki potrafi zredukować koszt ogrzewania nawet o 30%.

  • Po trzecie łatwość instalacji. Często spotykam się z pytaniami typu „jak wykonać ogrzewanie podłogowe”. Podstawa to dobry projekt. Trzeba wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło dla każdego pomieszczenia, aby system był jak najlepiej dopasowany do budynku, w którym ma zostać zainstalowany. Montaż ogrzewania podłogowego z dobrym projektem w ręku jest banalnie prosty. Projekt powinien przedstawiać schemat ogrzewania podłogowego zawierający rozrysowany układ rur w każdym pomieszczeniu. Naprawdę można zrobić to samemu, oszczędzając sobie dodatkowych kosztów. Wsparcie będzie nam potrzebne tylko ze strony hydraulika, który poprowadzi rury z rozdzielaczy do źródła ciepłej wody i elektryka, który zainstaluje okablowanie.

  • Po czwarte ogrzewanie podłogowe jest wręcz idealnym systemem dla nowoczesnych, energooszczędnych i wydajnych rozwiązań jak na przykład pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Niektóre z nich jak na przykład pompy ciepła, są znacznie bardziej wydajne przy zaopatrywaniu w wodę do ogrzewania o niższej temperaturze. Pompa ciepła, gdy jest dobrze zainstalowana, da nam wydajność rzędu 4:1 (na każdy 1kW energii pobranej z sieci energetycznej da nam 4kW ciepła). Ogrzewanie podłogowe to wręcz wymarzony system do połączenia go z pompą ciepła.

  • Po piąte ogrzewanie podłogowe przekazuje energię do pomieszczenia głównie za pomocą promieniowania cieplnego, podobnie jak na przykład słońce ogrzewające kolektor słoneczny. Ciepło rozchodzi się równomiernie a jego rozkład jest optymalny i najbardziej zbliżony do warunków idealnych dla człowieka. Fakt ten umożliwia obniżenie standardowych temperatur w pomieszczeniach o 1-2 stopnie w porównaniu do ogrzewania tradycyjnego, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu cieplnego. Dzięki temu oszczędzamy na koszcie ogrzewania. W przypadku używania kaloryferów, zachodzi proces ogrzewania konwekcyjnego. Powietrze ciągle cyrkuluje. Zimniejsze opada na dół pomieszczenia i w okolicach kaloryfera ponownie się ogrzewa. Następnie przemieszcza się ku górze. Cyrkulując, powietrze podrywa cząsteczki kurzu i pyłu z mebli, firan, zasłon oraz podłogi. Jest to szczególnie niekomfortowe dla astmatyków oraz alergików uczulonych na roztocza. Podłogówka sprawia, iż kurzu w powietrzu jest znacznie mniej, więc mieszkańcy nie wdychają go aż tyle.

    Reasumując. Warto rozważyć ogrzewanie podłogowe jako system ogrzewania w nowym domu lub kiedy robimy kapitalny remont, gdyż jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż tradycyjne metody ogrzewania. Poza tym jego cena nie różni się aż tak znacznie od ceny instalacji i zakupu kaloryferów. W zamian podłogówka odpłaci nam wygodą, komfortem oraz energooszczędnością.

 


Marcin Dmytryszyn

Ekoheat.

 

 

Strona główna   |   O nas   |   Produkty   |   Oferta cenowa   |   Współpraca   |   Kontakt   |   Sklep   |   Twój koszyk   |   Regulamin   |   Dostawa   |   Mapa witryny
Kontakt:
Siedziba: Koczała woj. pomorskie, Tel.: +48 58 735 77 95 lub +48 606 82 16 10, Skype: Ekoheat, Gadu-Gadu: 9188399

Nasza dziedzina:

 

Gdzie działamy: